Portal_background_image

گفت و گوي اختصاصي مهندس عرب فرماندار شهرستان شازند

مصطفی عرب فرماندار شازند در گفتگوی اختصاصی با نامه امیر افزایش تعامل با مردم برای توسعه شازند مورد توجه است

 به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شازند،مصاحبه  مصطفی عرب فرماندار شهرستان شازند

با روزنامه نامه امیر به شرح ذیل می باشد 

نگاه و رویکرد تعاملی و استفاده از ظرفیت های همه بخش های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی در کنار هم را یکی از برنامه های اصلی عنوان می کند که برای انجام اقدامات موثر در مسیر توسعه همه جانبه شهرستان شازند و رفع مشکلات ، مورد توجه بوده و هست . معتقد است هیچ گونه شکاف و فاصله ای بین مردم شهرستان شازند و اراک به عنوان مرکز استان وجود ندارد ؛ هرچند برخی سیاسیون و جریان ها با مطرح کردن مباحث منطقه ای و تقسیمات کشوری و یا عوارض آلایندگی ، سعی در عینیت دادن به چنین تصوری داشته اند ، اما هیچ گاه این نگاه در میان مردم و مدیران دو شهر شازند و اراک وجود نداشته و ندارد و ارتباط مثبت و مناسبی نیز برقرار است.

اینها بخشی از گفتگوی ما با مدیر ارشد دولت تدبیر و امید در شهرستان شازند است که مورد تاکید قرار گرفت . قریب به یک و نیم سال پیش با حکم وزیر کشور ، مصطفی عرب به عنوان فرماندار شازند معرفی شد و سکان هدایت مهمترین مجموعه سیاستگذار و راهبر در این شهرستان به او سپرده شد. رتبه برتر فرمانداری شازند در استان مرکزی بر اساس ارزیابی وزارت کشور و با توجه به شاخص های مورد نظر ، یکی از دستاوردهای مهمی است که می تواند گویای ارزیابی مثبت از عملکرد وی طی مدت حضور در این جایگاه و به عهده گرفتن مسئولیت به عنوان فرماندار این شهرستان باشد . در همین خصوص طی گفتگوی اختصاصی با فرماندار شازند به بررسی اقدامات انجام شده ، برنامه های پیش رو و همچنین دیدگاه های وی در خصوص برخی مباحث مربوط به این شهرستان پرداختیم که در ادامه این گزارش می خوانید .

* حمایت و کمک به احیای واحدهای تولیدی و صنعتی فعال و نیمه فعال / پرداخت بالغ بر 300 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی

فرماندار شازند در گفتگو با نامه امیر با اشاره به تعامل و هماهنگی ایجاد شده بین بخش های اجرایی و نهادهای مردمی در این شهرستان تاکید کرد : طی این مدت تلاش شده تا از یک سو هماهنگی بیشتری بین همه دستگاه های اجرایی دولتی و ارکان شهرستان چون ائمه جمعه ، شوراها ، شهرداری ها ، بخشداری و دهیاری ها و از سوی دیگر تشکل ها ، احزاب و فعالان عرصه های مختلف ایجاد شود تا روند پیگیری و انجام امور به درستی پیش رود . در طی این مسیر ، تعامل مطلوب و منطقی نیز با نماینده مردم شازند در مجلس به منظور پیگیری حل مشکلات این شهرستان و همچنین ارتباط و هماهنگی مناسبی با مجموعه مدیران استان و در راس آن استاندار مرکزی و معاونین ، وجود داشته و دارد .

مصطفی عرب این نگاه و رویکرد را یکی از عوامل کسب رتبه برتر فرمانداری شازند در استان که بر اساس ارزیابی وزارت کشور و با توجه به شاخص های مختلف مورد نظر صورت گرفته دانست .

وی با اشاره به حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی فعال در راستای حفظ و صیانت از وضعیت موجود ، از ایجاد حدود 700 اشتغال جدید در صنایع بزرگ و متوسط این شهرستان طی سه سال گذشته خبر داد و بیان کرد : کمک به احیای واحدهای تولیدی و صنعتی نیمه فعال و راکد نیز از برنامه های دیگر طی این مدت بوده که به عنوان نمونه شرکت مالگا را می توان نام برد.

عرب اضافه کرد : برنامه و سیاست حمایتی در این راستا تسهیل در صدور مجوزها ، واگذاری زمین ، ارائه تسهیلات رونق تولید و رفع موانع پیش روی اجرای طرح های توسعه و سرمایه گذاری بخش خصوصی می باشد ، که احداث چندین واحد تولیدی و صنعتی جدید چون پتروشیمی الوند و یک واحد تولید مواد بهداشتی و شوینده در شهرک صنعتی بازنه از آن جمله است و بخشی از مراحل کار نیز انجام شده است که با راه اندازی این واحدها بیش از 500 اشتغال جدید در بخش صنعت ایجاد خواهد شد .

فرماندار شازند در خصوص طرح اشتغال پایدار روستایی به پرداخت بالغ بر 300 میلیارد ریال تسهیلات در قالب این طرح اشاره کرد و افزود : این تسهیلات به حدود 70 طرح مربوط به بخش های گردشگری ، صنعت ، معدن و کشاورزی اختصاص یافته و اشتغال حدود 500 نفر را به همراه داشته است.

*اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حدود 3 هزار نفر با احیای کارخانه قند شازند / واگذاری سهام به شهرداری و دهیاری ها

آخرین پیگیری و اقدامات انجام شده برای احیای کارخانه قند شازند به عنوان یکی از قدیمی ترین واحدهای صنعتی و برند شهرستان شازند ، موضوع دیگری بود که عرب در این خصوص تصریح کرد : درباره بحث واگذاری سهام این مجموعه به شهرداری و دهیاری ها « به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی » با بنیاد مستعضعفان به توافق رسیده ایم و تنها برخی اختلاف نظرها در خصوص قیمت و نحوه پرداخت وجود دارد ، که با حمایت استاندار و نماینده مردم شازند در حال پیگیری این موضوع هستیم. ضمن اینکه طبق مصوبه شورای توسعه و برنامه ریزی استان ، اجازه تغییر کاربری به این واحد داده نخواهد شد .

وی با تاکید به اینکه فعالیت مجدد این کارخانه اشتغال مستقیم حدود 500 و غیرمستقیم برای 2- 3 هزار نفر را به دنبال دارد و نقش مهمی در توسعه اقتصادی شهرستان شازند و کمک به کاهش نرخ بیکاری خواهد داشت ، ادامه داد : با توجه به ظرفیت های قانونی و ساز و کارهایی که در تشکیل و نحوه فعالیت شرکت های تعاونی توسعه و عمران وجود دارد ، یک راهکار مناسب برای واگذاری سهام کارخانه قند به مردم و نهادهای غیردولتی می باشد .

به گفته فرماندار شازند نرخ بیکاری این شهرستان با جمعیت حدود 120 هزار نفر ، بر اساس سرشماری سال 1395 حدود 11.2 درصد است و بالاترین نرخ را پس از شهرهای اراک و خمین دارد که با توجه به اقدامات انجام شده طی سالهای اخیر در بخش اقتصادی و توسعه اشتغال ، تک رقمی شدن آن در پایان سال آتی قابل پیش بینی است.

*احیا و توسعه ظرفیت های گردشگری شهرستان شازند و توجه ویژه به بخش کشاورزی

عرب در بخش دیگری از صحبت های خود به بیان ظرفیت های شهرستان شازند در حوزه کشاورزی و گردشگری پرداخت و با اشاره به رتبه برتر این شهرستان در تولید بسیاری از محصولات زراعی ، باغی و دامی اظهار کرد : حمایت از توسعه آبیاری مکانیزه و قطره ای ، کشت گلخانه ای ، یکپارچه سازی اراضی ، کمک به احداث واحدهای صنایع تبدیلی ، انبار و سردخانه نگهداری محصولات و... از برنامه هایی است که در این مدت مورد توجه بوده و بخشی از آن انجام شده و یا در حال انجام است. همچنین از طرح های مربوط به کشت گیاهان دارویی نیز حمایت های ویژه صورت می گیرد. در این راستا ایجاد 5 واحد جدید و مدرن پرورش ماهی ، یک واحد تولید خوراک دام ، 3 واحد تولید محصولات گلخانه ای ، 2 واحد سردخانه ، 3 واحد تولید آبمیوه و... از مهمترین اقدامات طی سال گذشته و امسال می باشد .

وی شازند را شهرستان سراب ها و دارای ظرفیت های بسیاری در زمینه گردشگری عنوان کرد و گفت : احداث مجموعه های بوم گردی با مشارکت بخش خصوصی یکی از برنامه های مهم این بخش می باشد که تاکنون دو مورد احداث و افزایش آن به حداقل 10 مورد نیز در دستور کار قرار دارد . همچنین پیگیری احیا و توسعه دریاچه کوکبیه با ویژگی های منحصر به فرد به عنوان منطقه نمونه گردشگری نیز به جد در حال انجام است.

* برگزاری 37 عنوان برنامه ابتکاری به منظور افزایش نشاط اجتماعی

نماینده عالی دولت در شهرستان شازند در ادامه این گفتگو در خصوص اقدامات و برنامه های حوزه اجتماعی و فرهنگی ، به این موضوع که برنامه ریزی مدون و بلندمدت لازمه انجام اقدامات موثر در زمینه فرهنگی و اجتماعی است که زیربنای توسعه پایدار و همه جانبه محسوب می شود ، تاکید کرد و با اشاره به کاهش نرخ طلاق و آمار اعتیاد، سرقت و به طور کلی آسیب های اجتماعی در سال گذشته ادامه داد : مهمترین برنامه در حوزه اجتماعی و فرهنگی را می توان اجرای سند جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی و به خصوص در روستاها دانست که به عنوان برنامه وزارت کشور تهیه و به استان ها ابلاغ شده و در حال پیگیری و انجام است.

عرب برگزاری برنامه های متنوع و متناسب با مطالبه عمومی در زمینه نشاط اجتماعی را از دیگر فعالیت های مورد نظر فرمانداری و مجموعه دستگاه های اجرایی این حوزه نام برد و بیان کرد : بیش از 37 عنوان برنامه با رویکرد ابتکاری طی این مدت در شهرستان شازند برگزار شده که برخی از آنها چون جشنواره ماهیگیری در سد هندودر ، 15 برنامه کنسرت و جنگ شادی ، جشنواره پیاده روی صبح و نشاط ، جشنواره عسل و... برای اولین بار برگزار شده است . همچنین برگزاری حدود 20 یادواره شهدا و ساماندهی گلزار شهدا با کمک شهرداری و دهیاری ها نیز از دیگر برنامه های اجتماعی و فرهنگی بوده است .

وی به موضوع نقش سازمان های مردم نهاد در توسعه پایدار اشاره کرد و افزود : ایجاد 5 تشکل جدید در حوزه اجتماعی و همچنین اختصاص مکانی به عنوان خانه تشکلها که برای اولین بار در بین شهرستان های استان انجام شده و به زودی افتتاح خواهد شد ، از جمله فعالیت ها در این خصوص می باشد.

*شروع ایمن سازی و تعریض محور شازند به ازنا « جاده مرگ » / اجرای بزرگترین پروژه عمرانی زیرساختی استان در شهرستان شازند

اقدامات انجام شده در حوزه عمران شهری و روستایی ، عنوان بخش دیگری از صحبت های فرماندار شازند بود که در خصوص پروژه محور شازند به ازنا با توجه به آمار بالای وقوع حوادث جاده ای ، از تخصیص حدود 120 میلیارد تومان اعتبار برای ایمن سازی و تعریض این مسیر خبر داد و اولویت نخست را حوزه راه عنوان کرد و افزود : با پیگیری های استاندار و نماینده مردم شازند در مجلس ، اکنون پیمانکار این پروژه نیز انتخاب شده و عملیات اجرایی آغاز شده و در حال انجام است . همچنین 47 کیلومتر از پروژه ملی بزرگراه شمال - جنوب که از استان مرکزی و کنارگذر اراک و شهرستان شازند عبور می کند ، به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی زیرساختی استان در شهرستان شازند در حال اجرا می باشد. با اجرای این پروژه بخش مهمی از شهرستان به خصوص شهرهای شازند ، آستانه و سربند از بن بست خارج می شود و در مسیر توسعه بیشتر قرار خواهد گرفت.

عرب به ابلاغ و تخصیص حدود 5 میلیارد تومان اعتبار به حدود 50 روستای فاقد دهیاری پس از سالها اشاره کرد و ادامه داد : امسال 32 پروژه در قالب زیرسازی ، آسفالت ، جدولگذاری و... در این روستاها شروع شده و در حال انجام می باشد.

آغاز عملیات اجرایی و تخصیص اعتبار طرح آبرسانی به 46 روستای بخش سربند از سد کمال صالح که پس از سالها تاخیر اجرا شده ؛ پیگیری و اختصاص بخشی از اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح فاضلاب شهر شازند و آستانه ، هزینه کرد حدود 30 میلیارد تومان اعتبار در بخش پروژه های عمران روستایی ، اجرای 7 کیلومتر از محور شازند به خمین ، احداث 10 خانه ورزش روستایی و... از دیگر اقداماتی بود که فرماندار شازند به آن اشاره کرد.

وی در خصوص عملکرد مدیریت بحران شهرستان در بارش های فروردین ماه و وقوع سیل در برخی استان های کشور گفت : میانگین بارش حدود 960 میلی متر ، شرایط خاصی را در شهرستان ایجاد کرد که با همکاری همه بخش ها و دستگاه های مربوطه مشکل خاصی اتفاق نیفتاد ؛ ضمن اینکه مجوز ساخت و بازسازی حدود 700 واحد مسکونی قدیمی و خشت گلی آسیب دیده از سیل نیز اخذ و تسهیلات و کمک های بلاعوض مناسبی در نظر گرفته شد.

*تجارب ناموفق گذشته ، دلیل مخالفت با خصوصی سازی پالایشگاه شازند

بحث پرداخت عوارض آلایندگی توسط صنایع بزرگ فعال در شهرستان شازند ، موضوع دیگری بود که عرب در پاسخ به این پرسش به ضرورت انجام یک بررسی علمی و کارشناسی دقیق برای مشخص شدن میزان تاثیر و آلایندگی ناشی از فعالیت صنایعی چون پتروشیمی و پالایشگاه بر شهر اراک تاکید کرد و افزود : پس از این می توان سهم شهر اراک را از عوارض آلایندگی مطابق با شاخص هایی چون فاصله مکانی و به خصوص آلودگی آب ، خاک ، هوا و حتی بوی ناشی از مواد آلاینده و دیگر عوامل تعیین نمود .

فرماندار شازند متذکر شد : با توجه به بالا بودن میزان برداشت آب صنایع از دشت شازند و کیفیت و اثرگذاری آن بر منابع آب زیرزمینی ، قطعا بایست اجرای طرح های جایگزین و ارائه راهکار جهت کاهش میزان برداشت ، مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

وی تاکید کرد : ذات فعالیت بخش صنعت به نوعی با خود آلایندگی به همراه دارد و این واحدها نیز به سبب برداشت از منابع آب دشت شازند و دیگر فعالیت ها همراه با اثراتی بر آلایندگی هوا ، خاک و حتی مسیر تردد در اطراف این صنایع هستند ؛ قطعا مسئله ای که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد ، انجام مسئولیت های اجتماعی و مشارکت در برنامه ها و امور فرهنگی است که یکی از آنها تعهد شرکت پتروشیمی برای احداث بیمارستان شازند بر اساس مصوبه مجمع عمومی و کلنگ زنی با حضور وزیر بهداشت و مسئولین مربوطه است که هنوز به آن عمل نشده ؛ علاوه بر این پیشنهاد احداث باشگاه فرهنگی ورزشی شهر شازند با مشارکت صنایع نیز از سوی فرمانداری مطرح شده و در حال پیگیری می باشد.

فرماندار شازند در ارتباط با خصوصی سازی پالایشگاه شازند که اخیرا مطرح شده و با اعلام موضع و مخالفت مسئولان استان و نماینده شهرستان شازند نیز همراه بوده ، تصریح کرد : هر چند این اقدام در راستای سیاست های اصل 44 قانون اساسی است ، اما دلیل مخالفت بنده ، استاندار ، نماینده ولی فقیه و نماینده مجلس ، تجارب ناموفق بسیاری است که از گذشته وجود دارد و صنایع استان و کشور را با مشکلات متعدد مواجه ساخته و به دلیل اهمیت و نقش این واحد صنعتی در اشتغال و تولید محصولات استراتژیک ، در شرایط فعلی زمان مناسبی برای این اقدام نیست ؛ ضمن اینکه در صورت تصمیم دولت برای انجام آن نیز درباره فرآیند واگذاری قطعا باید نظرات مسئولان استان مورد توجه قرار گیرد ، تا مشکلات گذشته تکرار نشود.

*بازگشت به روستا و مهاجرت معکوس به شهرستان شازند

وی با اشاره به ساخت واحدهای متعدد و جدید در روستاهای این شهرستان طی سالهای گذشته ادامه داد : خوشبختانه با روند مهاجرت معکوس در شهرستان شازند مواجه هستیم که نقش مهمی در توسعه اقتصادی و رونق گردشگری دارد و همزمان با این اتفاق ، بستر و زمینه مناسب با انجام اقدامات عمرانی ، بهداشتی و خدماتی در روستاها ایجاد شده است.

* تلاش برای برگزاری انتخابات قانونمند ، شفاف و همراه با مشارکت حداکثری

عرب در بخش پایانی این گفتگو با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس یازدهم در اسفندماه سال جاری و آغاز فرآیند ثبت نام کاندیداها از 10 آذرماه ، به فراهم نمودن بستر مناسب برای برگزاری انتخابات قانونمند ، شفاف و همراه با مشارکت حداکثری مردم تاکید کرد و گفت : مجموعه فرمانداری به عنوان مجری و برگزار کننده انتخابات ، قطعا اصل اخلاق مداری ، امانت داری و بی طرفی را مورد نظر خواهد داشت و امیدواریم فضا و شرایط به گونه ای باشد که امکان حضور همه تفکرات و جریان های سیاسی و افراد دارای توانمندی لازم در این انتخابات فراهم شود و مردم هم به رغم همه مشکلات کنونی ، مشارکت مطلوب داشته و کاندیدای مورد نظر خود را با نگاه به واقعیت ها و نه وعده های غیرعملی انتخاب کنند .ضمن اینکه نقش تشکل ها و احزاب سیاسی در فرآیند برگزاری این انتخابات نیز بسیار مهم می باشد و بایست پاسخگوی انتظارات باشند.

فرماندار شازند همچنین رعایت اخلاق از سوی داوطلبین و فعالیت در چارچوب قانون را یادآور شد و ادامه داد : تاکید بر انجام وظایف قانونی نمایندگان و عدم بیان وعده های غیرعملی و خارج از چارچوب قانون نیز باید مد نظر داوطلبین و مردم باشد. 


دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری شهرستان شازند


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها