Portal_background_image

شهرستان در يك نگاه

جغرافیای شهرستان شازند:

شهرستان شازند در جنوب غربی استان مرکزی واقع گردیده است و مساحت آن بالغ بر 2645 کیلومتر مربع میباشد.(08/9 جمعیت استان مرکزی) شازند از شمال و شمال شرق به اراک ،جنوب و جنوب غرب به بروجرد(استان لرستان)،غرب به ملایر(استان همدان)و از جنوب شرق به خمین محدود میشود ، مرکز این شهرستان شازند است ارتفاع شازند از سطح دریا 1920 تا 2050 متر است و با مرکز استان مرکزی(اراک) 33 کیلومتر فاصله دارد.منطقه شازند به دلیل ارتفاع زیاد و کوهستانی بودن دارای آب و هوای کوهستانی با زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل و خنک میباشد،به لحاظ کوهستانی بودن و ارتفاع زیاد در زمستان بارش برف بسیار سنگین است بطوریکه گاهی تا اواسط بهار و ابتدای تابستان در کوههای این منطقه برف باقی میماند. از ویژگیهای آب و هوای این شهرستان بادهای پائیزی و زمستانی مستمر و شدید ، کولاک و بوران و بهاری پر طراوت و پر باران است.

کوهستانی بودن منطقه باعث بوجود آمدن آبهای روان و چشمه های گوناگون شده بطوری که سرچشمه رودخانه مهم قره چای از ارتفاعات  شهرستان شازند سرچشمه میگیرد.

از کوههای مهم این منطقه میتوان به کوه لجور و کوه راسوند  و شهباز اشاره نمود که کوه شهباز با ارتفاع 3388 بلتدترین قله استان است.

شهرستان شازند دارای شش شهر به نامهای شازند، مهاجران ،  آستانه، توره ،هندودر، شهباز ودارای 4 بخش مرکزی ،زالیان، سربند و قره کهریز  با نه دهستان (سربند،مالمير،كوهسار،قره كهريز،آستانه، کزاز،نهرميان،پل دوآب ،زاليان) و 254 روستا كه مجموعا  214 آبادي داراي سكنه در شهرستان موجود می باشد.

شهرستان شازند رتبه اول تعداد بخش و شهر، رتبه دوم تعداد دهستان، رتبه سوم جمعیت استان مرکزی را داراست.

جمعیت این شهرستان بر اساس سرشماری سال1390 بالغ بر 35113 خانوار و 117746  نفر میباشدکه از این تعداد 13012 خانوار و 44763 نفر ساکن شهرو 22101 خانوار و 72983 نفر در روستاها سکونت دارند.(جمعیت شهری: 38 درصد، جمعیت روستایی:62 درصد)

مردم این شهرستان 9/99مسلمان و شیعه هستند و به لهجه های متمایل به لری و ترکی تکلم مینمایند.

شهرستان شازند یکی از سردترین شهرستانهای استان مرکزی است.هوای این شهرستان به علت وجود کوهستان و ارتفاع 1920 متری از سطح دریا دارای تابستانی خنک و زمستانی بسیار سرد است ، میانگین دمای شهرستان در گرمترین فصل سال حداکثر 33 درجه سانتیگراد و میانگین دمای شهرستان در سردترین فصل سال حداکثر 25- درجه سانتیگراد است.

روابط عمومی فرمانداری شهرستان شازند

 


مطالب ویژه
آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها