Portal_background_image

جلسه ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان مركزي در شهرستان شازند

با حضور استاندار مرکزی، فرماندار شهرستان شازند، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان شازند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شازند؛ صبح روز پنجشنبه 18مردادماه، با حضور سید علی آقازاده استاندار مرکزی، غلامعباس میرزائی فرماندار شهرستان شازند، فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی و یادگاری رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان شازند برگزار شد.

آقازاده استاندار مرکزی در این جلسه اظهار کرد: شیوه عملی در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در این استان کند است و انتظارات و هدفگذاری های پیش بینی شده محقق نشده است.

وی بیان کرد: تسهیلاتی که برای اشتغال روستایی در نظر گرفته شده از منابع دولت است و بانک ها نباید بهانه کمبود منابع داشته باشند.

استاندار مرکزی ادامه داد: مقرر شده که استان مرکزی در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در زمره پنج استان برتر کشور باشد اما هم اکنون در نیمه های جدول قرار دارد.

آقازاده اظهار داشت: موضوع تسهیلات اشتغال روستایی از علل استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود و این وزیر با وجود خدمات شایسته از قطار دولت پیاده شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: کارخانه قند شازند علاوه بر اینکه واحد تولیدی و اقتصادی است، نماد تاریخ شازند و یادگار میراثی این شهر است.

استاندار مرکزی افزود: اقدام های زیادی برای احیای این واحد تولیدی صورت گرفته و قرارداد آن بین بنیاد مستضعفان و استان مرکزی منعقد شده و با اقدامات کارشناسی امید است تا پایان تابستان امسال به نتایج خوبی برسد.

آقازاده عنوان کرد: این کارخانه ثبت ملی شده و حیف است با قدمت زیاد تغییر کاربری داشته باشد.

وی عنوان کرد: شازند برای استان مرکزی، شهرستان راهبردی است و این منطقه به لحاظ استقرار صنایع بزرگ و کوچک، کشاورزی و اقلیم از اهمیت زیادی برخوردار است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان  نیز در این نشست گفت: شازند از شهرستان های با استعداد و دارای ظرفیت در بخش های کشورزی، صنعت و گردشگری در این استان است.

یادگاری افزود: 117 هزار نفر جمعیت در این شهرستان زندگی می کنند که 51 درصد جمعیت این شهرستان شهری و 49 درصد روستایی است.

وی بیان کرد: جمعیت روستایی شهرستان شازند بر اساس آخرین سرشماری سال 95 با رشد منفی چهار درصد همراه بوده اما جمعیت شهری 6 درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان ادامه داد: نرخ بیکاری این شهرستان 11 و هفت دهم درصد است.

یادگاری اظهار داشت: 34 درصد اشتغال این شهرستان کشاورزی، 19 درصد صنعت و بقیه از محل فعالیت های خدمات و ساختمان است.

وی عنوان کرد: شهرستان شازند استعداد خوبی در زمینه جذب گردشگر دارد که سرمایه گذاری در این مهم باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

فرماندار شهرستان شازند هم در ادامه این نشست گفت: شازند دارای 6 شهر، چهار بخش، 255 روستا، 144 دهیاری و 9 دهستان است.

میرزایی افزود: میزان دریافت بارندگی این شهرستان به نسبت سایر شهرستان های استان مرکزی بالا است اما حدود 12 روستای شهرستان شازند با تانکر آبرسانی می شود.

وی بیان کرد: تمام روستاهای بالای 20 خانوار شهرستان شازند گازکشی شده است.

فرماندار شازند ادامه داد: 900 کیلومتر راه روستایی و متفرقه در این شهرستان وجود دارد و شمار مبادی ورودی و خروجی شهرستان شازند نیز بالا است.

میرزایی اظهار داشت: اعتباراتی که برای راه های شهرستان شازند اختصاص می یابد جوابگو حل مشکلات این بخش نیست.

وی گفت: 121 واحد صنعتی بزرگ و کوچک، سه هزار واحد صنفی و 52 واحد معدن سرب و روی در این شهرستان فعال است.

فرماندار شازند اضافه کرد: 45 هزار تن گندم پارسال در این شهرستان تولید شد و پیش بینی شده تولیدات این محصول در سال

جاری به بیش از ۶۵ هزار تن برسد.

میرزایی گفت: یکهزار و ۴۶۵ فرصت شغلی پارسال در این شهرستان ایجاد شد که امید است این مهم درسال جاری با افزایش بیشتری همراه باشد.

وی تصریح کرد: تعطیلی کارخانه قند شازند از مهمترین مشکلات در این شهرستان است که با تعطیلی آن سه هزار نفر به جمعیت بیکار شازند اضافه شده است.

فرماندار شازند بیان کرد: اگر این واحد تولیدی احیا شود امید زیادی را در مردم این شهرستان ایجاد می کند و در حل مشکلات بیکاری شازند اثرگذار خواهد بود.

گالری تصاویر


دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری شهرستان شازند


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها